Kłodzko to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z bogatą ponad 1000-letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne, a także na jego kształt i charakter. Wspaniała architektura, zabytki, dzieła sztuki, magiczne miejsca i współczesne wydarzenia – to wszystko tworzy dziś niepowtarzalny klimat Kłodzka – miasta gościnnego, otwartego i przyjaznego. Zapraszamy do Kłodzka!

W przestrzeni miejskiej takie wydarzenia odbywają się najczęściej na rynku, na placu pod mostem św. Jana (wejście od ul. Daszyńskiego lub Matejki), w Parku Strażackim (ul. Traugutta), na stadionie (ul. Kusocińskiego) oraz Osiedlu Kruczkowskiego. Na koncerty, wystawy i spektakle zapraszają Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Koncerty muzyki poważnej organizowane są także w kłodzkich świątyniach. Wiele atrakcyjnych wydarzeń ma miejsce na Twierdzy Kłodzko – to zarówno wydarzenia związane historią obiektu, jak i koncerty czy wydarzenia sportowe w niecodziennej scenerii. Ciekawe imprezy odbywają się także w położonej z dala od centrum Galerii Twierdza przy ul. Noworudzkiej, gdzie mieści się również multikino.

Kłodzki Ośrodek Kultury działa w zabytkowym budynku dawnego Hotelu Kaiserhof przy pl. Jagiełły. W środku mieści się duża sala widowiskowa oraz galeria, a kameralne imprezy odbywają się także w kawiarni. Od wielu lat działa tu Kłodzki Klub Fotograficzny, który współpracuje z klubami czeskimi i organizuje wspólne wystawy. Do najważniejszych imprez organizowanych przez KOK należy Festiwal Teatralny Zderzenie. Podczas edycji letniej w przestrzeni miejskiej występują teatry uliczne. W listopadzie do Kłodzka przyjeżdżają wybitne spektakle sceniczne polskie i zagraniczne.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej oprócz wystaw stałych i czasowych zaprasza na wernisaże na kameralne koncerty, wykłady i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Odbywają się one w zabytkowej sali koncertowej, w sali warsztatowej usytuowanej w dawnej stolarni oraz na klimatycznym muzealnym dziedzińcu. Corocznie w maju mają tu miejsce ciekawe imprezy w ramach Nocy Muzeów. Można wówczas zobaczyć artystyczne performance i niecodzienne instalacje. Muzeum organizuje także spacery ulicami miasta z elementami inscenizacji oraz przede wszystkim w czasie wakacji i ferii zimowych warsztaty dla najmłodszych.

Najważniejszą imprezą związaną z historią miasta są sierpniowe Dni Twierdzy. Odbywają się zarówno w warowni jak i na przyległych terenach. Można wówczas zobaczyć szturm wojsk napoleońskich na miasto, odwiedzić obóz wojskowy i spotkać się oko w oko z kłodzkim regimentem. Twierdza zaprasza w ciągu całego roku na różne przedsięwzięcia i gry terenowe, niektóre współorganizowane przez Kłodzkie Bractwo Rycerskie. Jednym z elementów Dni Twierdzy jest Jarmark Forteczny, podczas którego na Rynku robi się gwarno i tłoczno. Kupić i zasmakować można lokalnych przysmaków, regionalnych nalewek, tradycyjnych potraw. Rekonstrukcje historyczne na Starówce czy Bitwa pod Twierdzą z udziałem kilkuset żołnierzy, jazdy konnej, wśród wystrzałów i huków armatnich robi za każdym razem na zgromadzonych widzach kolosalne wrażenie. Sierpień to także FORUM TRADYCJI czyli miejsce i przestrzeń, w której spotykają się mistrzowie tradycyjnego rzemiosła, smakosze i wszyscy, których interesuje przeszłość.

Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć i odzyskać kondycję w całorocznej krytej pływalni przy ul. Jana Pawła II. Oprócz basenu pływackiego znajduje się tu basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia, jacuzzi i sztuczna rzeka oraz sauna sucha i parowa.

Na stadionie w sezonie letnim działa odkryty basen z boiskiem do siatkówki i placem zabaw, a w sezonie zimowym sztuczne lodowisko.

Strona internetowa